O fotbale česky, Povy píše hezky!

Dolíček jásal: Mistři, mistři

18. června 2007 v 9:47 | Povy
Ve šlágru závěrečného kola druhé ligy rozdrtili Bohemians 1905 žižkovskou Viktorii 4:1
PRAHA - V "Dolíčku" se včera roztrhl pytel radosti! Zelenobílí Bohemians 1905 porazili ve druholigové derniéře před zraky téměř deseti tisíc fanoušků vítěze druhé ligy Viktorii Žižkov 4:1 a dokázali, že jejich návrat do nejvyšší soutěže je zcela zasloužený. Vršovičtí příznivci pak potvrdili, že v současné době nemají co do zapálení, ale i do počtu v Česku konkurenci.
Bylo to úchvatné divadlo od začátku až do konce. Zápas ještě nezačal, když se do vzduchu vznesly ze všech stran tisíce konfet, fl itrů a třpytek, které pokryly takřka polovinu hrací plochy. "V té chvíli se mi draly do očí slzy. Úplně se mi sevřel žaludek," glosoval rej světel a barev kapitán "klokanů" Dalibor Slezák, který se v závěru objevil na trávníku po sedmitýdenní pauze způsobené zlomeninou ruky. Vzápětí domácí kotel rozvinul obří plakát s nadživotní podobiznou ředitele klubu Steinbrocha a slovy: "Jirko, děkujeme!
Ultras." Tak se loučí tvrdé jádro se svým oblíbencem.
Hned od výkopu není pochyb, kdo hraje doma. "Ať žije Bohemka!", "Prvoligoví, prvoligoví, už jsme zase prvoligoví!" či "Zelená, bílá!" bouří ze všech stran, zatímco odhadem čtyři stovky příznivců Žižkova téměř nejsou slyšet.
Přestože domácí kouč Zbyněk Busta dává v základní sestavě přednost několika fotbalistům širšího kádru, získávají Bohemians 1905 od počátku převahu.
A když v šestadvacáté minutě dostává mladý Jan Moravec svou premiérovou trefou ve druhé lize Bohemku do vedení, vstanou tribuny jako na povel a blahopřejí mu dlouhotrvajícím potleskem.
Ještě hurónštější řev se rozpoutává ve třiatřicáté minutě poté, co domácí gólman Radek Sňozík promění penaltu. "Tahle byla letos už třetí proměněná," jásá Sňozík. Ještě šťastnější může být o další chvilku později: Bartek obloučkem nádherně prostrkává míč na agilního Haška a je to 3:0!
"Říkal jsem si, že se asi bude hrát docela otevřený fotbal. Ale že to pro nás bude v poločase 3:0, to se mi nezdálo ani v těch nejdivočejších snech!" říká Radek Sňozík a hrdina prvního poločasu Ivan Hašek, syn bývalého fotbalisty Sparty a známého českého kouče, dodává: "Myslím, že jsme předvedli vynikající taktický výkon. Bylo to skoro jako generálka na první ligu." Euforii v ochozech nekazí ani snížení stavu na 1:3 žižkovským Robertem Demjanem. "Mistři, mistři," zvedají hlavu i žižkovští fans. "Žižkov, tempo!" okamžitě reagují domácí, kteří už v té chvíli vědí, že jejich "klokani" zápas v žádném případě nepustí. Vzápětí se objevuje transparent s obrázkem obřího letadla a nápisem "1. liga".
Běží poslední vteřiny prodloužení, když vršovický dlouhán na hrotu Vladimír Bálek přesnou střelou za záda žižkovského gólmana Petera Bartalského upravuje na konečných 4:1 a zelenobílý tábor je u vytržení. V té chvíli se dává do pohybu masa těl v zelenobílém. Kdo má nohy, pospíchá na trávník. Hlavní rozhodčí raději zaduje do píšťalky. Konec! Anebo začátek karnevalu radosti, kterým pomalu až do dnešního rána žily celé Vršovice. "Prvoligoví, prvoligoví..."